Bu çocuk ne çalışıyor…”Toprak Akifer Arıtma Sistemi Nedir?”

Yayınlandı: 05 Mayıs 2012 / Tübitak
Etiketler:, , , , , ,

Temel ve vazgeçilmez bir ihtiyaç olan su, günümüzde içme-kullanma, tarımsal faaliyetler, enerji üretimi, sanayi suyu ve tabiat ihtiyaçlarının karşılanmasında olduğu kadar sosyal ve ekonomik kalkınmada da hayati bir öneme sahiptir.

Yeryüzünde bulunan toplam su miktarı 1600×106 km3  tür. Bunun 220×106 km3 ü kimyasal bağlı sudur geriye kalan 1380×106 km3 ise serbest sudur. Serbest suyun % 97,6 sı denizlerdeki tuzlu sulardır ve bu suların insan gereksinimlerini karşılayabilmek için kullanılması ileri teknoloji ve maliyet gerektiren arıtma işlemlerinden sonra mümkün olmaktadır. Geriye kalan % 2,4’lük karalardaki su miktarı ise 33,4×106 km3 tür. Karalardaki bu suyun da ancak % 10’luk bir kısmı (3-4 milyon km3) kullanılabilir tatlısu kaynağı olup bu miktar yeryüzündeki toplam suyun ancak % 0,3’üne tekabül etmektedir.

Yeryüzündeki kullanılabilir su kaynaklarının kısıtlı olduğu dikkate alındığında, bu kaynakları korumanın önemi ortaya çıkmaktadır. Bunun için kentsel ve endüstriyel atıksuların deşarj edilmeden önce mutlaka arıtılması gerekmektedir ve hatta suya ihtiyacın fazla olduğu kurak ve yarı kurak bölgelerde kentsel atık suyun arıtılarak tekrar kullanımı söz konusudur. Bu nedenle arıtılmış atık suyun tekrar kullanımı gelişmekte olan ülkelerin su yönetimi açısından oldukça önemlidir.

Atıksuların ileri arıtımı arıtılması ve geri kullanılması için birçok ileri arıtım yöntemi (ters ozmoz, iyon değiştirme vb.) olmasına karşın bunların çoğu pahalı ve karışık yöntemlerdir. İleri teknoloji ve yüksek yatırım ve işletim maliyeti gerektiren arıtım yöntemleri yerine uygulaması daha kolay ve düşük maliyetli arıtım yöntemleri günümüzde giderek önem kazanmaya başlamıştır.

Atıksuyu arıtmak için toprak ekosistemini kullanan toprak akifer arıtma sistemi (TAAS) de bu yöntemlerin en bilinenidir (Şekil 1).

TAAS uygulamaları, arıtılmış kentsel atık suyun toprak yüzeyinde havuzlandırılması ve yerçekimi ile toprak ortamından akifere doğru süzülmesi şeklinde uygulanmaktadır. Atıksu akifere doğru süzülürken tüm askıda katı maddeler, biyolojik olarak parçalanabilir maddeler, bakteri, virüs ve diğer mikroorganizmalar çoğunlukla giderilebilirken, azot, fosfor ve ağır metal derişimlerinde de önemli miktarda azalma sağlanabilmektedir. TAAS esnasındaki temel arıtma mekanizmaları;  filtrasyon, iyon değiştirme, adsorbsiyon ve mikrobiyolojik parçalanmadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s